| Part Number | 74HC1G08GW C4H |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 299800 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | AND 1-Element 2-IN CMOS 5-Pin TSSOP |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74HC1G08GW C4H |
| Datasheet download |
| Part Number | 74HC1G08GW C4H |
|---|---|
| Logic Function | AND |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2 V |
| Number of Element Inputs | 2 |
| Product Dimensions | 2.25(Max) x 1.25 x 1(Max) |
| Maximum Operating Supply Voltage | 6 V |
| Maximum Quiescent Current | 20 uA |
| Maximum Low Level Output Current | 2.6 mA |
| Pin Count | 5 |
| Number of Selection Inputs per Element | 0 |
| Number of Output Enables per Element | 0 |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| Maximum High Level Output Current | -2.6 mA |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 135@2V|[email protected]|23@6V ns |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Lead Finish | Tin |
| Screening Level | Extended Industrial |
| Supplier Package | TSSOP |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| MSL Level | 1 |
| Package | 5TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-74HC1G08GW C4H |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
ON Semiconductor | Differential Receiver Driver 8-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for MC100EP16DTR2G.pdf |
|
Toshiba | Analog Switch Single SPST 5-Pin SSOP Embossed T R Download PDF datasheet for TC4S66F(T5LSNMN,F).pdf |
|
ON Semiconductor | AND Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for MC74VHC08DTR2G.pdf |
|
Nexperia | Flip Flop D-Type Bus Interface Pos-Edge 1-Element 16-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74HCT174D,653.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST BiCMOS 20-Pin CFPAK Tube Download PDF datasheet for SNJ54LVTH244AW.pdf |
|
Texas Instruments | Inverter 2-Element CMOS 6-Pin SOT T R Download PDF datasheet for SN74LVC2G04DRLR.pdf |
|
Nexperia | NAND Gate 2-Element 2-IN CMOS 8-Pin XSON T R Download PDF datasheet for 74LVC2G00GT,115.pdf |
|
Nexperia | Flip Flop D-Type Bus Interface Pos-Edge 3-ST 1-Element 20-Pin DHVQFN EP T R Download PDF datasheet for 74ALVC374BQ,115.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | NAND Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin SOIC N Rail Download PDF datasheet for 74VHC00M.pdf |
|
Nexperia | Inverter Schmitt Trigger 1-Element CMOS 5-Pin TSSOP Download PDF datasheet for 74LVC1G14GW C4H.pdf |